Kingdom Swim - 2013 - Times
Skin Last Name First Name Age M/F City/Town State Team Yacker
Wet Suit
Assisted 10 Mile Course including the WOWSA World Championship Swimmers and all others
Time Skin 10 MILE WOMEN
4:05:46 s 2 Jones Kristin J 23 F Juneau AK Blueseventy Elizabeth Otto
4:19:49 s 1 Otto-Moudry Emma R 18 F Ithaca NY Don Houghton
4:28:02 s 4 Stein Dani M. 26 F Saratoga Springs NY Adirondack Masters Gail Stein
4:33:44 s 17 Brynn Charlotte 47 F Stowe VT Stowe Masters Jeff Brynn
4:46:03 s 10 Hirschman Nicole J  39 F Stony Brook NY SEAW Corey Hirschman
4:54:34 s 16 Ascione Lynn 46 F Ramsey NJ BERK Terry Lopatosky
4:56:58 s 23 Brown Denise H. 53 F Napoleon OH MI Masters Jeff and Julia Pearson
5:00:50 s 24 Mackwood Genevieve E 53 F Orleans ON Technosport Chris Braithwaite
5:08:15 s 21 von Spiegelfeld Ann H 51 F Tampa FL Tampa Bay Aquatic Masters Allen von Spiegelfeld
5:17:23 s 8 Fairman Abigail 36 F New York NY RED TIDE Gordon Chaffee
5:27:35 s 14 Moats Christine 44 F Waynesboro PA Hagerstown Aquaholics Claudette Dupras
5:34:27 s 5 Kenny Laura 30 F Wyndmoor PA 1776 Kyle Dandridge
5:36:46 s 18 Davidson Nancy 48 F Danville IL UNAT Craig Davidson
5:41:43 s 19 Manning Janet 49 F Frederick MD Mid-Atlantic AQUAholics Beth Barnes
5:42:03 s 7 Howley Elaine K. 35 F Waltham MA NEM- MIT Mark Howley
5:48:28 s 6 Plewa Kimberly  30 F Rahway NJ Berkeley Aquatics Ryan Hinton
5:49:11 s 12 Dutton Jennifer L 44 F Wayland MA Wayland Andrew Dutton
5:59:04 s 13 Fanning Lesley 44 F Mt Pleasant SC YES Kathleen Wilson
6:06:17 s 22 Kirk Susan 53 F Califion NJ Berkeley (NJ) Aquatic Masters (BERK) Pat Kerrigan
6:17:16 s 25 Yankauskas Paula J 58 F Hyde Park VT NEM - STOW Deborah Beier
DNF s 11 Meehan Alison 41 F Elkton MD Arundel Breakfast Club Jerry Zeankowski
Wet Suit
5:24:35 w 9 Vasso Karen 38 F N Chelmsford MA BSC Amy Fair
5:53:40 w 20 Scarpinato Laura E 50 F Milton VT Steve Meunier
5:55:43 w 3 Riffel Alexis 23 F Bedford NH Glen Lakers Ryan Hall
10 MILE MEN
Skin
3:38:36 s 42 Nilsson Eric T 26 M Weston MA Sandy Llincoln
3:43:51 s 40 Orlov Feodor 17 M Dublin OH Rob Geisler
4:08:57 s 61 Pulsifer Andrew B 47 M Asheville NC Asheville Masters, NC Masters Emily Pulsifer
4:20:38 s 67 Classen Ken 52 M Denver CO cms Anita Gariepy
4:23:22 s 70 Shipp Bill M. 53 M Mitchellville MD Terrapin masters Tom Sweeney
4:24:38 s 55 Alexander Rick 42 M Hendersonville TN MTSC Heather Alexander
4:28:41 s 46 Holdridge Alexander 29 M London UK UNAT David Holdridge
4:33:04 s 69 Schwartz Thomas L 53 M Sarasota FL Sarasota YMCA Sharks Christine Murphy
4:36:41 s 52 Sharon Gil 39 M Westborough MA NEM Marianne Eaton
4:37:53 s 50 Leake Michael 35 M Bennington VT Bobby Brown
4:46:11 s 65 Schoepke Philip J 51 M Stowe VT Stowe Masters Mark Fucile
4:47:37 s 73 Heller Barney 59 M North Wales PA Colonial 1776 Doug Heller
4:47:45 s 54 Joubert Kevin 41 M Towson MD MERR Pam Ladds
4:49:32 s 49 Royer John R 30 M Takoma Park MD Red Tide Judith Wahler
5:04:15 s 64 Labine Gary 51 M Toronto ON David Murphy
5:04:21 s 56 Shotts Steven J 42 M Concord NC NCMS Kelli Guider
5:08:03 s 62 Mundy Michael 48 M Lyme Nh U V Rays K Mundy
5:16:08 s 48 Root Timothy 30 M Baton Rouge LA Southern Masters Swimmers Amanda Sutterer
5:19:44 s 60 Patton Steve 46 M Madison Wi Marlies Hilbrink
5:26:07 s 66 Stevens Christopher W 51 M Annapolis MD MARY Marjie Campbell
5:28:51 s 71 McLaughlin Brian J 58 M Nashua NH New England Masters Ken Donoghue
5:33:26 s 57 Krakovitz Paul R 43 M Shaker Heights OH SHSH Richard Mishler
5:46:26 s 45 Croll Bryce 29 M Boston MA Bill Steele
5:52:03 s 51 Birmingham Jim 39 M Waterbury VT Helene Linney
6:00:04 s 43 Anderson Eric J 27 M Madison WI 2034-07CNT Sue Anderson
6:48:06 s 72 Winn Eric j 58 M Charlestown RI nems Hayley Joseph
8:11:23 s 59 Lime Jeffrey M 46 M Glendale AZ UNAT Jennifer Robb
Wet Suit
4:12:04 w 68 Sullivan Kevin S 52 M Chelmsford MA NEM Kyle Welch
5:01:48 w 58 Reich Peter P 43 M North Hampton NH Great Bay Masters David reich
5:18:29 w 47 Villatoro Nelson O. 29 M Montgomery Village MD David Gysberts
5:53:27 w 75 Madell Rob 71 M New York NY Metro Masters Swim Club James Davis
5:55:43 w 63 Getto Barth A. 51 M Bedford NH Glen Lakers Angie Getto
7:16:50 w 74 Shub Daniel 63 M Baltimore MD Jon Greenberg
6 MILE FEMALE YOUTH
Skin
3:23:15 s 602 Bodette Meghan J. 15 F Andover MA Phoenix Swimming Traci Bodette
Wet Suit
5:24:30 w 601 Bangemann-Johnson Sonja M 15 F Kirby VT St. Johnsbury Academy Swim Club Deb Sulser
6 MILE FEMALE ADULT
Skin
3:57:51 s 603 Dougherty Erin 29 F NYC NY Cindy Chaffee
4:07:49 s 606 Rogers Heather B. 42 F East Andover NH New London Masters Chris Rogers
4:20:23 s 604 Mullins Tina 33 F Clear Spring MD Mid-Atlantic AQUAholics Wendy Galson
4:23:09 s 605 Cohen Rachel F 35 F New York NY Red Tide Diane Derby
5:29:55 s 609 Higginson Sheelagh M. 50 F Bethlehem NH Gal Potashnick
Wet Suit
3:22:34 w 610 Fedako Cathy A 51 F Sarasota FL SYSM Tracy McGuinness
3:35:31 w 608 Amyot Francine 49 F St-Romuald QC Quebec Nordiques Rick Geisel
4:50:59 w 611 Needham Cynthia A 65 F Hyde Park VT The Swimming Hole Masters Tricia Kules
5:33:48 w 607 Larson Nancy 48 F Bedford NH David Larson
6 MILE MALE ADULT
Skin
3:19:27 s 622 Williams Eric 36 M Cambridge MA MIT Masters Brian Falik
4:12:53 s 620 Dean Brennan R 30 M Saint Johnsbury VT Saint Johnsbury Swim Club Sandy Lazenick
4:22:48 s 626 Rooney Patrick 56 M Philadelphia PA Rich Douglas
4:45:59 s 623 Evangelista Dave 49 M Medford MA Paul Schoenfelder.
5:06:46 s 630 Kulewicz John J. 59 M Columbus OH Karl Riemer
Wet Suit
3:44:53 w 628 Lockhart Dave 57 M Hillsborough NJ Sue Lockhart
3:47:11 w 624 Krampitz Dane 55 M Groton MA Lowell YMCA Kristin Odmark
4:19:22 w 627 Gagne Michel 57 M St-Romuald QC Quebec Nordiques Laura Dolgin
7:28:17 w 629 Mercer Gary 58 M Timonium MD Becky Hebert Sweeney
3 Mile Course
3 MILE FEMALE YOUTH
Skin
1:19:15 s 304 Samuelson Nikki C. 15 F Newburyport MA Phoenix Swimming Marcia Samuelson
1:38:54 s 305 Gauvin Kristina P 16 F Derby Line VT Shannon Gauvin
1:50:24 s 302 Ameen Rachel L 15 F Newburyport MA Dragonfly Swim & Tri Pam Ameen
Wet Suit
1:20:22 w 303 Fergus Sara 15 F Winchester VA Sylvia Beauregard
3 MILE FEMALE ADULT
Skin
1:09:26 s 306 Parent Allyson 27 F Tewksbury MA YNS Joan Ide
1:32:17 s 307 Greene Heather M 28 F Garden City KS Nicole Chapdelain
1:52:42 s 308 Kearfott Frances 29 F Rutland VT Matt DuBois
1:52:49 s 309 Elnaccash Mina 36 F Cambridge MA Jonah Jenkins
1:58:55 s 311 Malieswski Laura 43 F westmore VT susan watson
2:47:37 s 310 Demeo Rena M 43 F Chelsea MA Rob Lantry
Wet Suit
1:18:18 w 315 Spaun Karen 49 F Farmington Hills MI SYSM Gail Lynch
1:19:17 w 318 Sangree Sarah S. 55 F Summit NJ Garden State Masters Gail & Hu Sangree
1:21:58 w 317 Gamso Joan 55 F Bonita Springs FL T2O Liz Sherill
1:54:27 w 312 Chacin Carolina 44 F Boston MA zoom multisport Ann Lafoe
2:32:01 w 314 Larney Eileen m 49 F keansburg NJ Jackie Barter
Assisted
1:39:57 a 319 Schwartz Barbara 57 F Sarasota FL Susan Windle
3 MILE MALE YOUTH
11 & 12 Year Olds - Skin
1:11:23 s 320 Moran Conor J. 12 M Salem NH Phoenix Swimming Colleen or Mark Moran
  13 & 14 Year Olds - Skin              
1:04:34 s 321 Walsh Michael F. 14 M Middleton MA Phoenix Swimming Matt Williams
15 through 18 Year Olds - Skin
1:29:16 s 322 LoGiudice Jake R. 15 M Amesbury MA Dragonfly Swim and Tri Paul LoGiudice
1:07:05 s 323 Pannos William 15 M Andover MA Phoenix Swimming Albert Bussiere
1:07:26 s 324 Carroll Joseph B. 16 M Andover MA Phoenix Swimming Maria Beede
3 MILE MALE ADULT
Skin
1:19:14 s 357 Dressel Nathan W 28 M Flagstaff  AZ Blueseventy Josh Dressel
1:33:04 s 328 Coyle Michael C 38 M Asheville NC 001-NCMS Pat Coyle
1:39:46 s 337 Hewes James 55 M Cape Elizabeth ME Gordon Smith
1:42:04 s 360 Chitambar Ted 44 M Newport (mailing) VT Gwenn Bailey-Rowe
1:28"11 s 326 Coyle David 34 M Burlington VT unattached San Coyle
Wet Suit
1:10:04 w 355 Mohl Bruce 67 M Bonita Springs FL T2NM Marian Tucker
1:12:25 w 332 Thompson Ian 51 M Naples FL T2O Amy Thompson
1:23:00 w 356 Wakelin Fred 70 M Naples FL T2O Rae Wakelin
1:23:09 w 327 Rohloff Kurt R 35 M South Hadley MA Brent Rohloff
1:27:34 w 335 McGurk Mike r 53 M sudbury MA 001-NEM Peter Harris
1:27:52 w 340 Grayson W. Cabell 59 M Upperville  VA SDS  Jeff Parsons
1:32:35 w 358 McLaughlin Andrew W 33 M San Francisco CA Bonnie Geisler
1:36:48 w 329 Patnaude Dan 40 M Stow MA 001-NEM Molly Housman
1:44:13 w 325 Reynolds Paul 31 M Richmond VT David Pepyne
1:46:44 w 331 McCourt Dale R 49 M Trail NC Asheville Masters Willie McCourt
1:46:59 w 359 McGinty Anthony 55 M Rosendale NY Sara McGinty
2:03:43 w 336 Randall Eric H. 53 M Goffstown NH Team Red White & Blue Mindy Randall
Assisted
1:35:47 a 339 Miles Christian T. 58 M Washington DC Walter Crandall
1:41:12 a 338 Yannessa F. Victor 57 M Jenkintown PA Meurice Beauregard